Jak funguje cdn?

CDN (Content Delivery Network) je služba, která zajišťuje cachování statického obsahu, čímž se docílí odlehčení originálního serveru, na kterém se data nachází. CDN je decentralizovaná a je složena z mnoha popů, které se nachází vzdálenostně blíže uživateli, čímž dochází ke snížení latencí a zrychlení načítání webu. Pokud například uživatel z Evropy přistupuje na stránky, která se nachází v USA, latence je až 150ms v tom lepším případě (vychází z rychlosti světla). Přístupem na stránku se zpravidla stahuje více obrázků a dat a načtení webu tak může trvat i několik vteřin.

CDN má smysl i pro lokální internetové projekty díky odlehčení originálního serveru a měla by pomoci se zátěží související s se špičkou v návštevnosti. Cachování statického obsahu pomocí CDN je výhodné, neboť až 90% doby načítání webu tvoří právě načítání statického obsahu, zejména obrázků a fotek.

Uživatel může ovlivnit dobu cachování nastavením http hlavičky na svém serveru.

Světová síť CDN

SERVER
ZÁKAZNÍKA
CDN
NODE
KONCOVÝ
uživatel

Vzorový případ

Sportovní projekt Biathlonmania.com s návštěvností v sezóně několik tisíc requestů za vteřinu měl dobu načítání v Evropě 1,5-3 vteřiny, v USA 5-8 vteřin. Díky VSHosting CDN došlo ke zrychlení a v Evropě se nyní web načítá za 1-2 vteřiny a v USA do 3 vteřin.
biatlonBEZ CDN
Evropa1,5-3 s
USA5-8 s
biatlonS VSHOSTING CDN
Evropa1-2 s
USADo 3 s

NEVÍTE, JAKÝ TARIF CDN JE PRO VÁS VHODNÝ? MÁTE JINÉ OTÁZKY?Nechte nám na sebe kontakt a my se Vám obratem ozveme